Co to jest e-Paragon i jak go wysłać?
Nikogo nie dziwi już e-pacjent z e-skierowaniem ani e-faktury (i KSeF, o którym pisaliśmy jakiś czas temu). Teraz pora na e-paragon. Czym jest e-paragon, jak go wygenerować i gdzie przechowywać?
e-paragon – co to takiego?
Do tej pory mieliśmy do czynienia z papierowymi paragonami drukowanymi głównie na drukarkach fiskalnych lub kasach fiskalnych. Konsumenci mieli problem z przechowywaniem tych dowodów zakupu – po pierwsze małe świstki łatwo zgubić, po drugie… Tusz z paragonów jest mniej trwały niż obietnice wyborcze naszych polityków.
Wkrótce przy okazji każdej transakcji wymagającej paragonu będziemy mogli poprosić o e-paragon. Sprzedawca nie będzie drukował paragonu na papierze, tylko dostarczy go kupującemu (nam) w formie elektronicznej, np. wysyłając paragon e-mailem.
UWAGA: Podczas dokonywania zakupów to klient będzie mógł poprosić o e-paragon. Sprzedawca musi mieć zgodę klienta na wysłanie mu e-paragonu oraz musi być przygotowany, aby móc taki e-paragon wygenerować.
Jak wygląda e-paragon?
Ministerstwo Finansów nie wydało żadnych regulacji dotyczących tego, jak ma wyglądać e-paragon ani w jakim formacie ma być dystrybuowany. W praktyce popularną formą jest plik PNG z obrazem wyglądającym jak zdjęcie tradycyjnego paragonu… ale nie jest to jedyna słuszna opcja.
Kto ma dostęp do moich e-paragonów?
Aby wyjaśnić proces wystawiania i przesyłania klientom paragonów, musimy wyjaśnić, kim jest tzw. dystrybutor e-paragonów. Dystrybutor ten zajmuje się przesyłką e-dokumentów poprzez e-mail, SMS lub stworzoną przez siebie dedykowaną aplikację mobilną itp. Proces ten przebiega następująco:
Sprzedawca musi posiadać drukarkę fiskalną on-line obsługującą e-paragony (np. POSNET Thermal XL2 S1, POSNET Thermal HX, czy Novitus HD II Online - kwestię obsługi e-paragonów trzeba ustalić bezpośrednio ze sprzedawcą urządzenia) oraz korzystać z aplikacji wspierającej e-Dokumenty, takiej jak np. mpFirma. Następnie w aplikacji należy wskazać dystrybutora paragonów. Wówczas Oprogramowanie to zaprogramuje drukarkę tak, by korzystała z wybranego dystrybutora.
Sprzedawca po odpowiedniej konfiguracji oprogramowania zleca wydruk paragonu – tak jak dotychczas, ale… musi zapytać klienta, czy ten chce otrzymać paragon w formie elektronicznej czy papierowej. Aby przesłać klientowi paragon w wersji elektronicznej, sprzedawca będzie musiał wprowadzić adres e-mail klienta.
Oprogramowanie takie jak mpFirma zleci drukarce fiskalnej wydruk e-paragonu. Drukarka oprócz wysyłki tego dokumentu do Ministerstwa Finansów (co robią już dotychczasowe drukarki on-line) zamiast go wydrukować w formie papierowej wyśle do zaprogramowanego dystrybutora.
Oprogramowanie, z którego korzysta sprzedawca połączy się następnie do tego dystrybutora i „zleci” mu wysyłkę ostatniego paragonu na wskazany adres e-mail.
e-paragon – zalety
Czy e-paragon ma jakieś dobre strony? Oczywiście! Każdy, kto skanował dowody zakupów elektroniki i butów, ucieszy się, że w końcu nie będzie martwił się blaknącym tuszem. Dodatkowo przechowywanie e-paragonów będzie znacznie łatwiejsze niż tych tradycyjnych.
e-paragon – wady
Największym zarzutem wobec wprowadzenia e-paragonów jest brak ich centralnego rejestru. Nie będzie żadnej instytucji w Polsce, która gromadziłaby wszystkie Twoje paragony. Dystrybutorem tych z Twojego ulubionego dyskontu, drogerii, warzywniaka i apteki będzie ktoś inny. Nie będziesz miał ich w jednej tylko aplikacji.
Jakie oprogramowanie obsługuje e-paragony?
Oczywiście mpFirma, ale nie tylko! Wszystkie programy obsługujące sprzedaż od BinSoft są w tej chwili w fazie testów wewnętrznych pod kątem obsługi e-paragonów. Nowa funkcja zostanie dodana do naszych rozwiązań w najbliższych aktualizacjach.
- Darmowy program sprzedażowy - abcFaktury
- Prosty program do prowadzenia magazynu - abcMagazynu
- Program sprzedażowo-magazynowy z obsługą zamówień ze źródeł zewnętrznych - mpFaktura
- System ERP do prowadzenia średniego i dużego przedsiębiorstwa - mpFirma
- Integrator drukarek fiskalnych, serwer wydruku dla developerów aplikacji - bsxPrinter
Wpis ma charakter informacyjny. Po poradę prawną lub księgową udaj się do swojego prawnika/ biura rachunkowego.